MRENICA

 
produkcia 
 
 

 

...životopisný dokumentárny film Mrenica komplexne zmapuje život, dielo a odkaz rómskeho virtulóza, skladateľa, koncertného majstra SĽUK-u a zakladateľa Diabolských huslí očami tých, ktorí mali tú česť žiť po jeho boku: rodiny, priateľov, kolegov, susedov, novinárov a životopisca. 

 

Film predstaví divákom jeho emocionálne silný životný príbeh plný človečiny, humoru a humanizmu. 

 

Film je pripravovaný ako reprezentatívny a nadčasový projekt. 

 

Film pracuje  s bohatým  audiovizuálnym a hudobným archívom RTVS, s archívom SLUK-u a rodiny.

 

 

Minutáž televízna verzia: cca 52 min.

Minutáž filmová verzia: cca 104-120 min.

Premiéra:  jeseň 2019

 

Web: našim zámerom do budúcnosti je, aby film, hudba, dostupný archívny materiál zo života a tvorby Majstra, vrátane audiovizuálnych spomienok rodiny, priateľov, kolegov, susedov, novinárov a životopisca, ktoré sa do filmu nedostanú, boli zverejnené a voľne dostupné na webovej stránke, venovanej životu a dielu Jána Berky Mrenicu staršieho pre všetkých záujemcov, bádateľov a fanúšikov Majstra.

 

Videá k projektu

Prierez životom

Základný prierez života Jána Berky Mrenicu st. chronologicky naznačuje osnovu životopisného dokumentárneho filmu Primášov sen:   

Očovskí rodáci spomínajú...

 
Ako si súrodenci a očovskí rodáci spomínajú na Jána Berkyho Mrenicu?
 
A ako mu odhalili v centre Očovej pamätník a pomenovali po svojom rómskom rodákovi námestie?
 
Pozrite si...
 
Táto ukážka z pripravovaného dlhometrážneho filmu Mrenica bola odvysielaná 29.11.2018 na RTVS Dvojka - Romsky magazín ako spomienka na 10. výročie úmrtia Majstra.
 
 
 
 

Odkaz predkov

Barbora Botošová. Krásna primáška, výnimočne talentovaná žena. Husle a slák sú jej predĺžené ruky . Načúva, kam a ako ju smerujú...Tie husle jej totiž ešte pred smrťou daroval slávny starý otec, Ján Berky Mrenica st., aby pokračovala v jeho diele... 

Očovská folklórna hruda

K životu Jána Berky Mrenicu staršieho neodmysliteľne patrila aj jeho rodná Očová. Pamätníci spomínajú na jeho veľkú radosť a hrdosť, keď Očová začala organizovať Očovskú folklórnu hrudu. Preto Očovská folklórna hruda nemôže chýbať ani v dlhometrážnom dokumentárnom filme o živote a diele Jána Berky Mrenicu - Primášov sen. 

Rekonkurz

33 rokov v SĽUK-u. 33 rokov poctivej práce koncetrného majstra. 33 rokov úspechov doma, aj v zahraničí. A potom, okolo Nežnej, sa ktosi rozhodol súbor "vybieliť". Osudný rekonkurz a následný Mrenicov odchod zo SĽUK-u odštartoval úspešné obdobie Diabolských huslí, preto nemôže v životopisnom dokumentárnom filme Primášov sen chýbať...

Dom v Očovej

K životu Jána Berky Mrenicu staršieho neodmysliteľne patril milovaný dom, ktorý postavil v rodnej Očovej. Previedla nás ním vnučka Barbora Botošová. Rozprávanie o dome, o jeho stavbe, aj o tom, ako sa stal letným sídlom celej rodiny a napokon aj miestom skonu Majstra, nemôže chýbať ani v dlhometrážnom dokumentárnom filme o živote a diele Jána Berky Mrenicu - Primášov sen.

Realizované s finančnou podporou

Úradu vlády Slovenskej republiky

program

Kultúra národnostných menšín 2017

 

v spolupráci s Zdieľanie o.z.

 

 

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín