A la Zdenka 2. ( 2019 )

23.08.2019

Dokumentárny film A la Zdenka 2., z rovnomenného cyklu dokumetárnych filmov, predstavuje divákom výnimočne charizmatickú osobnosť rómskej spisovateľky, poetky a skvelej kuchárky Zdenky Mahajovej. Spoznávame jej poéziu aj život naplnený činorodosťou a mnohými stretnutiami. Jej očami okúsime nielen súčasnú rómsku kulinárnu kultúru a jej hlbokú poéziu, ale zoznámime sa aj s niekoľkými zaujímavými rómskymi osobnosťami a komunitami, s ich aktivitami a projektami, aby sme zistili, že početná komunita Rómov na Slovensku je úplne iná a žije úplne inak, ako nám to v negatívnych stereotypoch zo segregovaných osád notoricky podsúvajú média.

Viac informácií o projekte tu.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2018.

Audiovizuálny materiál projektu, ktorý sa pre minutáž filmu nezmestil do samotného filmu bol rozpracovaný do televízneho národnostného vysielania v témach venovaných:

1. rozhlasovému národnostnému vysielaniu 

Kto pripravuje rómske rozhlasové národnostné vysielanie? Ako sa zmenilo v poslednom období? Aké aktivity a nové formáty pre nás pripravuje? 

2. spomienke na rómsky holokaust  

Do vysielania sme pripravili spomienku na rómsky holokaust cez optiku naštudovania divadelnej hry banskobystrických divadelníkov združených okolo Rómsky literárny klub ROLIK. Vznik predstavenia sme sledovali časozberne. 


Myšlienky projektu sme tak vedeli vďaka rómskemu národnostnému vysielaniu šíriť na celoštátnej úrovni v rámci vysielania RTVS Dvojka, čím sa samotný zámer projektu naplnil. 

Samostatne sme zverejnili aj niektoré recepty Zdenky Mahajovej: